8 סיבות ללכת אחרי הלב בניהול הקריירה

12 בפברואר 2014 | נכתב ע"י

 

“הדרך היחידה לעשות עבודה מצוינת היא לאהוב את מה שאתם עושים. אם לא מצאתם את זה עדיין המשיכו לחפש. אל תוותרו. כמו בכל ענייני הלב, תדעו כשתמצאו את זה”.

-סטיב ג'ובס-

רוב האנשים מקבלים החלטות בחיים על סמך ההגיון. כשמגיעה העת לבחור מה ללמוד, היכן ללמוד, במה לעבוד, היכן לעבוד, האם לשנות קריירה או מקום עבודה. משום מה, כמעט תמיד אנחנו מכינים טבלה, רושמים (או מקלידים) בה את הנימוקים הרציונליים הידועים לנו כגון מצב השוק, הביקוש לתחום, גובה השכר, אפשרויות הקידום, שיקולי יוקרה ועוד..

אבל כמה פעמים קיבלתם החלטה מסיבה אחת פשוטה- נטיות הלב שלכם? המקום שלבכם נמשך אליו? מתי באמת הקשבתם ללב שלכם בקבלת החלטות? כמה פעמים קיבלתם החלטה "מהבטן"?  לא משנה מאיזו סיבה ומהם הגורמים, תמיד לבנו ייטה לתחום מסויים, למקום מסויים, למקצוע מסויים. לפעמים מסיבה ספציפית, לפעמים בלי שום סיבה.

בשנה האחרונה, למדתי לסמוך על האינטואיציה שלי ולהקשיב לנטיית ליבי. הדרך שלי איננה פשוטה וההחלטות שקיבלתי לא תמיד היו ההחלטות הקלות, אבל אני שלמה עם עצמי ומאושרת יותר. בפוסט שלהלן, אנסה להציג לכם כמה סיבות ללכת אחרי הלב.

1.תעשו את מה שאתם אוהבים. תאהבו את מה שאתם עושים.

"בחרו עבודה שאתם אוהבים, ולעולם לא יהיה עליכם לעבוד יום אחד בחייכם" אמר פעם איש חכם. אינני יודעת מי בדיוק אמר, אבל אני מסכימה עם כל מילה. בחירה לעסוק בתחום שאתם אוהבים באמת תספק לכם תחושה נדירה ביחס לעבודה – תשוקה. תשוקה לעסוק בתחום כל הזמן, תשוקה לעשות עוד ועוד.

ברגע שמצאתם את התחום שאליו אתם משתוקקים, התחום שלבכם רוצה, תגלו שאתם כבר לא סתם "רק" עובדים. תגלו שאתם נהנים מכל יום ויום. תחכו ללא סבלנות לאורך כל סוף השבוע, שרק יסתיים כבר ותוכלו לחזור לעיסוקכם..

במילים אחרות- אתם תהנו מהעבודה שלכם. וזו לבד, לפחות בעיני, מהווה סיבה מספקת ללכת אחרי הלב.

2.עבודה בתחום שאתם אוהבים תגדיל את סיכוייכם להצליח בקריירה שלכם.

לאורך השנים, מחקרים מראים שאנשים שעוסקים בתחום שהם אוהבים, בדרך כלל טובים יותר בעבודתם ומצליחים בה יותר. ולא פלא, שהרי בדרך כלל אנחנו נמשכים לתחומים שהם אינטואיטיביים יותר עבורינו ולכן קל לנו יותר להבין אותם לעומקם, להתחבר אליהם, להצליח בהם. מי שנהנה מעבודתו משקיע בה יותר.

נסו להיזכר בתקופת הלימודים בתיכון או באוניברסיטה, סביר להניח שתגלו שהצלחתם יותר במקצועות שאהבתם.

אם נבחן את ההיסטוריה, נגלה גם שמרבית האנשים הגדולים בתחומם, האנשים שהצליחו באמת, האנשים שהמציאו המצאות חדשניות ופרצו דרך בתחומים שונים הם אנשים שעשו את מה שאהבו וכמעט תמיד גם התחילו בקריירה שלהם כמעין תחביב מתוך עניין פנימי שלהם. היתה להם מוטיבציה פנימית שהניעה אותם לעסוק בתחום וחלקם לא שיערו בנפשם כמה מצליחים הם יהפכו להיות. מבחינתם, הם פשוט עשו משהו שעניין אותם, הם לא חשבו על שיקולי קריירה. רוצים דוגמאות? סטיב ג'ובס; מארק צוקרברג; אלברט איינשטיין והרשימה עוד ארוכה.

(למה? סביר להניח שאנשים שעושים מה שהם אוהבים משתמשים יותר בחוזקות שלהם, הנה הסבר. וכאן תוכלו לקרוא על הקשר שבין אושר להצלחה בקריירה)

3.עבודה בתחום שאתם אוהבים תהפוך אתכם למנהיגים ומנהלים טובים ומעוררי השראה.  

כאשר תעסקו במקצוע שליבכם באמת נוטה אליו, תרגישו אותנטים יותר וסביר שהתפקיד שתבחרו ימלא בכם השראה, תשוקה וחלום להגשים. הגשמת נטיות הלב האמיתיות שלכם ועשייה בתחום שבאמת חשוב לכם ימלאו את חייכם בתחושת שליחות ומשמעות. יש הטוענים כי דבר זה לבדו, יאפשר לכם לתרום לאחרים ולסחוף אותם אחריכם משום שתפגינו דרך בעלת משמעות, תקווה ואופטימיות.

זוהי גם הסיבה שאנשים העוסקים בתחום שהם באמת אוהבים, ומעבר לכך שיהיו טובים בו יותר, בדרך כלל נעשים מנהיגים ומנהלים טובים יותר- הם מאמינים בדרכם באמת ובתמים, הם חדורי התלהבות ותשוקה, ובסופו של דבר יהיו מסוגלים להוביל ולסחוף אחריהם  ביתר קלות, לעומת מי שעוסק בתחום שאיננו באמת מעניין אותו.

4.עיסוק בתחום שלבכם נמשך אליו עשויה להפחית את השחיקה בעבודה.

כל עבודה נכנסת בסופו של דבר למסלול של שגרה שעלול להוביל לתחושת מיצוי ושעמום ובסופו של דבר לשחיקה. הליכה אחר נטיית לבכם תתן לכם תחושת משמעות, תעניק לכם סיבה לקום בבוקר גם כשייעשה מעט משעמם, ותזכיר לכם שגם אם "נפלתם" לשיגרה, יש לכם שליחות, יש לכם מטרה.

5.אם תלכו אחרי הלב שלכם, תהיו שלמים עם עצמכם ותמנעו מעצמכם תחושת החמצה וחרטה בעתיד.

"בטווח הארוך נמצא שאנשים מתחרטים הרבה יותר על כך שלא עשו דברים מאשר על דברים שכן עשו" אומר פרופ' דניאל גילברט.

אתם בטח מכירים את הסיטואציה הבאה: אתם עוסקים בתחום מסויים אבל כל הזמן מהרהרים לעצמכם, ש"אם הייתי באמת יכול לבחור… הייתי הולך לתחום אחר". כן, חרטה היא תחושה לא נעימה. חבל שתגיעו לגיל מבוגר יותר עם תחושת החמצה, עם הרגשה שלא הגשמתם את חלומותיכם ושלא עסקתם בתחום שבאמת עניין אתכם. אם תבחרו במה שאתם באמת רוצים, תרגישו שלמים יותר עם עצמכם.

הדבר הטוב הוא שסביר להניח שתצליחו בתפקיד החדש, ואפילו אם תגלו שטעיתם, לא "תאכלו" את עצמכם בשל כך אלא להפך, תדעו שאולי טעיתם, אבל עשיתם את הדבר שאתם מצאתם לנכון ולא את מה שההורים, החברים או הסביבה חשבה שכדאי לעשות.

6.הליכה אחרי הלב תעודד אתכם להיות אמיצים יותר.

אנשים רבים חוששים לבחור במה שליבם באמת רוצה, והחששות הם מגוונים: פחד לטעות, פחד לסטות מהמסלול המקובל, פחד לא למצוא עבודה וכדומה. קשה לנו לקבל החלטה ולהצדיק אותה בנימוק אחד בלבד- לשם אנחנו נמשכים.

אני מבטיחה לכם שאם תקבלו פעם אחת בחייכם החלטה מהלב, תוך התעלמות מכל מיני שיקולים שונים, תרגישו אמיצים יותר, תרגישו טוב עם עצמכם, ומיד תדעו שעשיתם את הדבר הנכון.

7.קבלת החלטה רציונאלית לא מבטיחה לכם שקיבלתם את ההחלטה הנכונה.

הרבה אנשים בוחרים במסלול מסויים משיקולים הגיוניים לכאורה- ישנה עבודה בתחום, מדובר בתחום רווחי, זוהי עבודה יוקרתית ועוד.

אבל החלטות כאלה פעמים רבות אינן נכונות, כי הן מתקבלות בתנאים שבהם חסר לנו ידע ובדרך כלל מתבססות על ההווה. שוק העבודה משתנה במהירות, ויכול להיות  ששיקולים שהיו נכונים כשקיבלתם את ההחלטה לא יהיו רלוונטיים עד שתסיימו את מסלול ההכשרה שלכם.

8.ואם למרות הכל טעיתם? בחירת עיסוק איננה בלתי הפיכה.  

אחד החששות הכי גדולים שלנו כשאנחנו בוחרים שלא לבחור במסלול ה"הגיוני" והבטוח, הוא שנגלה בעתיד כי טעינו ועשינו בחירה שגויה. אפשר להירגע. גם אם תגלו שטעיתם, לכל הפחות תדעו שניסיתם ולא תסתובבו בחיים עם תחושת החמצה.

משום שגם אם טעיתם, לא מדובר בטעות בלתי הפיכה, הרי תמיד אפשר לשנות מסלול בקריירה, במיוחד כיום, כאשר תוחלת החיים עולה ומרבית האנשים עושים שינוי בקריירה שלהם לפחות פעם אחת. יותר מזה, מוטב לעשות טעויות "שלכם" מאשר לטעות תוך נסיון להגשים חלומות של אחרים.

לסיכום אצטט את פרופ' סוניה ליובומירסקי:

 "אנשים מאושרים יותר, בריאים יותר וחרוצים יותר כשהם מגשימים מטרות ששייכות להם"

.

.