תרגיל בניהול: מה אתה חושב כשאתה קם בבוקר

22 במרץ 2011 | נכתב ע"י

מכירים את הימים האלה בהם התעוררתם עם חיוך, הקפה טעים במיוחד, נכנסתם לרכב והדלקתם את הרדיו ובדיוק התחיל להתנגן השיר האהוב עליכם? אתם בדרך לעבודה, מרוצים מהמוזיקה, מחויכים. הרמזורים ירוקים, מחייכים אליכם חזרה.

ו…יש גם את הבקרים ההפוכים. הקפה לא ממש טעים – החלב נגמר באמצע. המים החמים לא מספיק חמים במהלך המקלחת. נכנסתם לאוטו – השדרנית ברדיו לא מפסיקה לדבר, והפקקים… אוף ! למה אף אחד לא זז?

ברברה פרדריקסון (Fredrickson) חוקרת זה כמה שנים את התועלות של הרגשות החיוביים. בספרה היא טוענת, כי הרגשות החיוביים מרחיבים את צורת החשיבה של האדם. בהתבסס על הפסיכולוגיה האבולוציונית, לפיה בעת תחושת רגש שלילי (למשל פחד, חרדה) החשיבה של האדם מצטמצמת לשתי אופציות זמינות – Fight or Flight – להלחם או לברוח (במצב זה, מבחינה פיזיולוגית כל מנגנוני הגוף מכווננים לשתי אופציות אלו, איברי הגוף מוכנים לקרב או לבריחה הגדולה). מנגד, כאשר האדם נמצא במצב רוח חיובי דעתו מתרחבת – הוא יכול לחשוב על המון אפשרויות ואופציות, הוא "רואה גם את העצים וגם את היער".

באחד ממחקריהם, ביצעו פרדריקסון ועמיתיה ניסוי: הם נתנו למספר משתתפים משימה זהה, לפני ביצוע המשימה החוקרים גרמו לחלק מהמשתתפים לחוות רגש שלילי (למשל, פחד או עצב)  וחלק מהמשתתפים חוו רגש חיובי (שמחה, צחוק). נמצא, כי אנשים שנמצאו במצב רוח חיובי 'ראו את התמונה בכללותה', הם היו יעילים יותר בפתרון המשימה וחשבו על יותר אופציות ורעיונות לפתרון וזאת לעומת עמיתיהם שחוו רגש שלילי. בנוסף, במחקרים אחרים נמצא שאנשים הנמצאים במצב רוח חיובי פשוט חושבים אחרת: הם יצירתיים יותר ונותנים הסברים ופרשנויות חיוביות לאירועים עוקבים שקורים ופחות הסברים שליליים. למעשה, בעת חווית רגש חיובי, תשומת הלב של האדם מופנית לדברים החיוביים שסובבים אותו (קצת כמו משקפיים ורודים דרכם אנשים חיוביים רואים את החיים) ואילו בעת חווית רגש שלילי תשומת הלב של האדם מופנית ומתמקדת בדברים השליליים המתרחשים סביבו.

אם נחזור לסיפור הבוקר עם הרמזורים הירוקים – כאשר אנחנו מתעוררים מחויכים, במצב רוח חיובי, נשים לב לדברים הטובים והנעימים שקורים. הקפה יהיה לנו טעים, השיר ברדיו נעים – ובאופן כללי נהיה מחויכים ושמחים. למעשה נוצרת ספירלה חיובית שבה דבר מזין דבר, ההרגשה החיובית תוביל לכך שנשים לב לדברים החיוביים שמתרחשים סביבנו ואלו, בתורם, מעצימים ומחזקים את מצב הרוח החיובי. מנגד, אם התעוררנו 'עקום' אז נשים לב ונייחס יותר תשומת לב לכך שהמים במקלחת קצת קרים לנו, נשמע יותר את השדרנית המברברת ופחות נהנה מהמוזיקה המתנגנת וכך למעשה הכיוון של הספירלה יהיה בדיוק הפוך. הכל יעצבן אותנו…

מה שמעניין הוא שאנחנו, במידה מסויימת, יכולים לבחור ולהחליט כיצד יראה הבוקר שלנו וזאת כיוון שחווית רגשות מורכבת ונובעת מתהליך דו שלבי. ראשית מתרחש אירוע מסויים ובעקבותיו מגיעה פרשנות (חיובית או שלילית) שהאדם מייחס לאירוע. כלומר, בעקבות הפרשנות שלי, ובהתבסס עליה, מגיע הרגש (ראו עוד בנושא זה בספרו של בן-זאב).

ואיך זה מתקשר לחיי היומיום שלנו? הנה דוגמא:

לפני כמה ימים היתה לי פגישה בעשר בבוקר בפתח תקווה. אני, את הבקרים שלי אני אוהבת לפתוח בשקט. חצי שעה של קפה ועיתון – ורק אחר כך מתחילה עם המרוץ הזה של היום. כיוונתי שעון לשבע ורבע – נותנת לעצמי מספיק זמן. גם לקפה ולעיתון, וגם אחר כך למקלחת ולהתארגנות. ברבע לתשע אצא מהבית. באותו הבוקר, בוקר יום הפגישה בפתח תקווה, תוך כדי שינה כבר הייתה לי ההרגשה הזו של "יוסטון ווי הב א פרובלם"…. אני פותחת חצי עין ומגלה שחששותיי התאמתו: השעה שמונה ורבע. השעון לא צלצל בשבע…

אז איך אני פותחת את היום שלי?

מצד אחד פספסתי שעה של דברים שרציתי לעשות בבוקר, מצד שני יש לי מספיק זמן כדי להתארגן ולצאת ולא לאחר. כאן למעשה יש לי צומת החלטה. לתגובה שלי לאירוע שעוד לא פתח לי את הבוקר יש השפעה מכרעת על ההתנהלות שלי מעכשיו ובשעות הקרובות, אם לא על כל היום. אז השעון לא צלצל. איך מגיבים?

הסתכלתי על השעון (השעה היתה 8:15) ואמרתי לעצמי: "איזה מזל שלא 9:15 עכשיו. יש לי מספיק זמן להתארגן ולצאת ולהגיע בזמן", רצתי למקלחת מבסוטה "איזה מזל שהתעוררתי בזמן ואני לא אאחר… איזה מזל…". אתם יכולים לדמיין לעצמכם איך התנהל המשך היום – שיר מגניב ברדיו, רמזורים ירוקים ופגישה מחויכת ומוצלחת.

הבחירה שלי איזו פרשנות לתת לאירוע השעון וההתעוררות המאוחרת, על מה לשים את הפוקוס, היא שהשפיעה על ההרגשה שלי, שהופיעה מייד לאחר מתן הפרשנות הקוגנטיבית.

ארוע: השעון לא צילצל. התעוררתי מאוחר. פרשנות (שתיים מתוך אפשרויות רבות) : 1. איזה מזל. עדיין יש לי מספיק זמן ולא אאחר. 2. איזה עצבים. לא יהיה לי את הזמן לפתוח את הבוקר בשקט כמו שאני אוהבת. אז לאיזה רגש תוביל כל אחת מהפרשנויות/מחשבות הללו? אופציה אחת מתמקדת במה שיש ואופציה שניה מתמקדת במה שהתפספס. שתי האופציות עוסקות באותו האירוע אך מתמקדות בדבר שונה לגמרי. הבחירה שלנו במה להתמקד תשפיע על הרגשתנו.

יום העבודה שלנו עמוס באירועים, פרשנויות ורגשות, שלנו ושל הסובבים אותנו (ממונים, כפיפים, לקוחות ועוד). אחת הדרכים היעילות לניהול הרגשות שלנו הינה באמצעות חשיבה ומתן הפרשנות שניתן לאירועים. אנחנו יכולים באופן יזום לבחון את הפרשנות שאנו נותנים לאירוע ולעבוד ולתרגל מתן פרשנות חיובית, ומכאן נשפיע גם על הרגש שיגיע בעקבות זאת. הרי אין ספק שהרבה יותר נעים, גם לנו וגם לסובבים אותנו, שנתנהל במצב רוח טוב וחייכני. מעבר לכך שזה יותר נעים זה גם יותר יעיל מבחינה מקצועית. למשל, ההתמודדות שלנו עם הלקוחות תהיה טובה יותר, השירות שהלקוח יקבל יהיה טוב יותר ושביעות רצון הלקוח תהיה גבוהה יותר.

על כל זה, ועוד בנושא, אדבר ואפרט בפוסטים הבאים.