תחומי עיסוק ב: 2030

13 באוגוסט 2013 | נכתב ע"י

תומס פרי (THOMAS FREY) עתידן ומחבר הספר COMMUNICATING WITH THE FUTURE  טוען שכ-2 מילארד מקומות עבודה יעלמו עד 2030 (כ 50% מהעבודות הקימות על פני כדור הארץ).

לטענתו יחול שינוי בחמש תעשיות מרכזיות. בתעשיית התחבורה והרכב הוא מתאר שינוי שיתרחש בעקבות תהליכי התפתחות טכנולוגיים, שיניבו בסופו של דבר כלי תחבורה ושינוע אוטומטים. אם כיום קיימים מטוסים ללא טייס, כך יהיו כלי תחבורה ללא נהגים. לדבריו, במהלך 10 השנים הבאות יופיע הגל הראשון של כלי רכב ללא נהג, אלו יהיו רכבי יוקרה המאפשרים לך להשען לאחור, להאזין למוסיקה, לשתות כוס קפה, לעצור בכל מקום שאתה צריך לאורך הדרך, לגלוש, לסמס ועוד.

בהתחלה עדין ידרשו נהגים, אך ברבות הזמן התועלות הרבות הגלומות בשימוש בטכנולוגיות החדישות (כמו הפחתת תאונות הדרכים לדוגמא) יגרמו לממשל לעודד ייצור ומכירה של סוג כזה של מכוניות.

אז מה זה יעשה לתעסוקה בענף זה? פריי טוען כי חלק מהעבודות ייעלמו: נהגי מוניות ונהגי לימוזינה, נהגי אוטובוס, נהגי משאיות, תחנות דלק, חניונים, שוטרי תנועה, בתי משפט לתעבורה, נהגי משלוחים למיניהם. תארו לעצמיכם שלעבור טסט זו תהיה התנסות ארכאית.. בנוסף, השינוי בתחום אחד במשק ישפיע באופן עקיף על תחומי עיסוק אחרים. לדוגמא, סביר להניח שידרשו פחות רופאים ואחיות משום שיפחת הצורך לטיפול בפציעות.

אם כל אלו ייעלמו, אילו עבודות מקצועיות ידרשו ב2030? תומס פרי מונה כמה, בהן בין היתר: מהנדסים ומנהלים של מערכות ניטור תנועה, מעצבי תנועה, מהנדסי מערכת הפעלה, צוותי חירום לתקלות ועוד.

ענף נוסף שלטענתו יעבור מהפך הנו תחום ההוראה והחינוך. את הניצנים לכך כבר ניתן לראות היום. תנועת OpenCourseware, האקדמיה  של קאן שהחלה עם דרך ברורה ותמציתית להוראת מדעים ומתמטיקה וכיום היא מציעה למעלה מ -2,400 קורסים. כל הקורסים הללו בחינם, זמינים ברשת לכל אחד. על פי תפיסתו של פריי תנועת OpenCourseware הפכה את הקורסים (נושאי הלימוד וההוראה) למוצר אותו המורים צריכים ללמד או ליצר רק פעם אחת ולהקליט אותו. לאחר מכן יהיה עליהם לעבור לנושא אחר או לעשייה אחרת.

למעשה מדובר במעבר ממודל הוראה למודל של למידה במערכת שהיא 'נטולת-מורה' teacherless ובעקבות זאת יעלמו מקצועות ההוראה הפרונטאלית של מורים ומרצים. המקצועות החדשים בענף יעסקו בלמידה, בעיצוב קורסים, בבנית תהליכי למידה ואירועי למידה שונים כמו Learning camps.

קראתם, התחילו לעלות בכם ספקות? כן, גם לי.

השינוי אינו רק טכנולוגי או טכני, הוא הרבה הרבה יותר גדול משום שנדרש שינוי בידע ובכישורים של הלומדים. תאורטית- הכול יעבוד אם אנשים יהיו מסוגלים ללמוד לבד, ידעו לשאול את השאלות הנכונות, להבחין בין עיקר לתפל ובאיכות הידע והמידע. אך בפועל לחיצה על כפתורים לא מספיקה. התהליכים המתוארים מתעלמים מההיבט הרגשי-אנושי של תהליכי הלמידה, מההיבטים החברתיים ומצרכי שייכות רגשית וחברתית שיש לבני האדם.

טענות בדבר היכחדות מקצועות מסויימים והולדתם של תחומי עיסוק עתידיים אינם נחלתו הבלעדית של תומס פרי. בדו"ח שהוזמן על ידי ממשלת בריטניה ונערך על ידי נבחרת חוקרים והוגי דעות תוארו 110 תחומי עיסוק עתידים שחלקם נשמעים לנו כמו מדע בדיוני, למשל:

  • יצור חלקי גוף חיים לספורטאים וחיילים, כבר כיום ישנן קבוצות מחקר העוסקות בפיתוח יד ביונית, עין ביונית ועוד
  • יועצי בריאות לקשישים: בשל הזדקנות אוכלוסייה אנשי הרפואה נדרשים כיום לפתח פתרונות לאוכלוסיה שתגיע לגילאים של 120 שנה ויותר
  • מנתח הגדלת זיכרון (הלוואי שהיה כבר עכשיו…)
  • מומחים לאתיקה שיידרשו לתת מענה להיבטים של פתרונות רפואיים, למשל עם עליית יכולת השיבוט ופרקטיקות אחרות
  • יידרשו טייסי חלל, מדריכי טיולים ואדריכלים– לאור התפתחות תירות החלל הצפויה והמאחזים שצפוי שייבנו בחלל
  • חקלאים העוסקים ב'חקלאות אנכית' – עתידה של החקלאות הוא אנכי עקב המחסור בקרקע וגידול האוכלוסיה. חווה חקלאית  אנכית באזורים עירוניים יכולה להגדיל באופן משמעותי אספקת מזון הנדרשת
  • ידרשו מומחים לתהליכי שינויי אקלים
  • בשל הפיכת העולם ל'כפר גלובלי קטן' יידרשו מומחים למעברים בין אוכלוסיות, יבשות ואזורים. למשל, מומחים לאכיפת הסגר או התמודדות עם מחלות שכאשר וירוס קטלני ומדבק מתפרץ במדינה אחת תפקיד אוכפי הסגר יהיה "לשמור על השערים" תוך מתן פתרונות למעבר סחורות.

בצד המקצועות החדשים סביר להניח כי גם המקצועות הותיקים ישתנו. לדוגמא, עריכת דין – יהיה צורך בעורך דין 'וירטואלי', עם ידע ורישיונות עבודה בינלאומים בשל הנחיצות לטפל במקרים הכרוכים במספר אנשים המתגוררים במדינות עם חוקים שונים ובאזורי זמן שונים.

והחביב עלי ביותר – מארגן עומס וירטואלי: זה מישהו שמנקה הדברים הדיגיטאליים שלך שמציפים אותך מעבר ליכולתך, למשל הדואר האלקטרוני, שולחן העבודה וחשבונות המשתמש שלך.

כן, 2030 זה מעבר לפינה, גם אם כשקוראים את הדברים זה נשמע מאד רחוק, אבל ככה גם חשבנו לפני לא מעט זמן, קצת לפני שהטלפונים הניידים הפכו לחלק בלתי נפרד מאיתנו.

נראה ששוב נידרש להגדיר את הגבולות, המרחב והתחום בו פועלים אנשים ולהתאים את עצמינו לעולם החדש.

future-working