שדה חקלאי בשמים וסבתא בת 100 בעבודה

14 במאי 2014 | נכתב ע"י

יש כאלו שקוראים את ההורוסקופ באדיקות שבועית, יש שפותחים קלפים, הופכים קפה ואני כמו רבים אחרים הולכת לשאול שאלות את האורקל מדלפי החדש: גוגל. אחת השאלות שמעניינות אותי עוסקת בחיפוש טרנדים וחיזויים עתידים, ולאו דווקא ממקורות אקדמים.

אז חיפשתי מה טומן העתיד. רשמתי את המספר 2030, ובחרתי לשתף אתכם בסוגיות מתוך הבשורה של דוקטור מיצ'יו קאקו. להלן כמה טעימות מהורהרות מהתחזית (למה מהורהרות? אולי כי קשה לי להאמין שזה עשוי להתרחש, למרות שהסימנים מעידים שהדברים זורמים לכיוונים המדוברים):

  1. טכנולוגיה לבישה ושפה אחת: עד 2030 לא נדרש ללמוד שפה שנייה. יהיה מחשב זעיר שיזמזם לנו באוזן ויתרגם את מה שאנחנו שומעים לשפתינו.  למעשה, הטכנולוגיה כבר קיימת היום. זאת ללא ספק תחזית מעניינית אך עדין מתעורר בי ספק אם התרגום יהיה אפקטיבי כי השפה היא חלק מתרבות שלעיתים קשה לתרגם אותה, וספק אם אלגוריתם משוכלל יוכל לעשות זאת. ואולי הספקנות מנקרת בי כי אני חושבת על תרגום נוסח GOOGLE TRASLATE שמזמזם באוזן שלי, זה יהיה משעשע בחלק מהמקרים.
  2. פרישה מהעבודה: סוגיית הפנסיה כנראה תשתנה משום שנחיה הרבה יותר. תוחלת חיים תהיה כ-150 שנים בעיקר הודות לרפואה, מודעות לבריאות ותרופות שיומצאו. לכן, אולי החשיבה על ההפרדה בין גיל עבודה לגיל פרישה תפוגג, ולא רק בשל גירעונות אקטוארים.
  3. עוני: כפי הנראה צפוי "עולם ורוד" יותר כי עד 2030 רק 2% מאוכלוסיית העולם תתקיים בעוני קיצוני.
  4. מלפפונים באוויר: עדין נאכל פירות וירקות, אך הם יגודלו לא בהכרח על האדמה. עד 2030 התחזית היא שהמזון הטוב ביותר יגדל בגורדי שחקים. כן, מסתבר שחקלאות מבוססת קרקע היא כל כך פאסה. תחשבו על מודעה בנוסח: פנטהאוס למכירה עם חלקה חקלאית צמודה.
  5. אוטו קאר: עד 2030 מכוניות ללא נהג תהינה דבר שבשגרה. או אז, כנראה שמחקרים על נהיגת נשים וגברים לא יהיו רלבנטיים, אלא אם כן יתוכנתו מכוניות עם תכונות נשיות וגבריות.
  6. תעבורה אווירית: עד 2030 מזל"טים מעופפים אוטומטיים יעבירו את בני האדם ממקום למקום. ותהיה גם תיירות חלל.
  7. גיבורי תרבות: רוב שחקני הסרטים יהיו מחוץ למעגל העבודה בשל תחרות מצד שחקני מחשב ואנימציה זולים. תעשיה זו תהיה מבוססת כפי הנראה על טכנולוגיית הדמיה ממוחשבת (CGI) שתאפשר לנו ליצור סרטים עם דמויות אנימציה כמו בחיים.
  8. לאהוב מכונות: מספר גדול של אנשים יהיו מאוהבים ברובוט. נשמע הזוי אך במחשבה שנייה, היחסים שאנשים מנהלים כבר היום עם הטלפונים החכמים שלהם לא רחוקים משם, ואפילו בהוליווד כבר חשבו על זה והנה, הסרט "היא" עוסק בהתאהבות של אדם בסמנתה, מחשב עם בינה מלאכותית.

אחרי שסיימתי לקרוא את התחזית החלטתי לבדוק מה התחזיות בתחום משאבי אנוש. סרקתי מקורות ברשת הנוגעים לעולם העבודה העתידי ולא מצאתי שם רובוטים מעופפים. כנראה שציפיתי ליותר, אולי משום שלא מזמן פגשתי מנהל שהציג את עצמו באופן הבא: אני מנהל 100 עובדים ו-60  רובוטים. מה שמצאתי זה מקומות עבודה רב דוריים – נכדים וסבתות בארגונים.

בחיפוש קליל הגעתי לחומרים בתחום שדיברו בשפה ובמונחים שרובם מוכרים לנו היום: שינוי מערכתי, מנהיגות, אסטרטגיה, טכנולוגיה. בנוסף מוצגים חיזויים שניהול משאבי אנוש יהפוך להיות יותר ויותר גלובלי. אנשי משאבי אנוש ידרשו להתמודד עם שונות ומגוון של כוח עבודה והקשרי עבודה. לא רק בשל הגלובליזציה, משום שבהנחה שאנשים יחיו עוד הרבה שנים, אזי צעירים יעבדו עם סבים וסבתות, ומקום העבודה עשוי להכיל 4 דורות. כלומר, אנחנו בפתחו של עידן ה- G4, דבר העשוי להקשות על תהליכי תקשורת בארגונים ואף לגרום למתחים. שלא לדבר על הצורך של ארגון לאמץ ולפתח תהליכי עבודה, משרות ותשתיות המותאמות לאוכלוסיות רב דוריות.

ובנוגע לטכנולוגיה – מחקר שנעשה על ידי הנציבות לתעסוקה ומיומנויות בבריטניה (UKCES) מצביע על כך שתוכנות מחשב יחליפו מקצעות בתחומים כמו ראיית חשבון ועבודה משפטית. תחזית אחרת צופה ש-2 ביליון משרות ייעלמו ויוצרו תחומי עיסוק חדשים, זאת הודות לשינויים שמאפשרת הטכנולוגיה בתהליכים שונים. ואולי הבשורה המעניינת ביותר טמונה בטענה רציונאלית וטריוויאלית למדי: שדברים שמכונות לא יכולות לעשות טוב לא יעלמו, למשל היכולת לנהל מערכות יחסים אנושיות.כפי שאומר הכלכלן אריק בריניולפסון: ״העתיד כמעט בוודאות יהיה הרבה פחות רפטטיבי ומשעמם. המכונות טובות מאוד במטלות רפטטיביות ומשעממות. העבודות המעניינות, שכרוכות ביצירתיות, ברעיונות חדשים, במערכות יחסים, אלה לא יעברו אוטומציה. זה צירוף מקרים נחמד, שבעידן המכונות העבודות שיישארו יהיו העבודות הכי מהנות, הכי אנושיות״. ואחרי כל הדיבורים על 2030 והתחזית הנוגעת לשינוי הדמוגרפי בתמהיל כוח העבודה שיכיל ארבעה דורות: ה- G4, אולי השאלה שמטרידה אנשים רבים כיום, הנוגעת בגיוון בתעסוקה ואפליה מחמת גיל, תראה מגוחכת במעוף של עוד 15 שנה. ואולי לא? עדין שוק העבודה והמחוקק יקבעו את הרף של גיל העבודה ולא יתרחש שינוי ממשי.

מנגד יש את אלו שאומרים כי הנבואה נתנה לשוטים..

האם אנחנו באמת יכולים לנבא כיצד יראה העולם בעוד 15 שנה?

ארנסטו סירולי Ernesto Siroly  מספר בהרצאתו הנהדרת על יזמות סיפור נחמד: בשנת 1860 התכנסה ועדה של אנשים חכמים בניו יורק כדי לחשוב על עתיד העיר והיכן תהיה העיר בעוד כמאה שנה. מסכנתם הייתה פה אחד – העיר ניו יורק לא תהיה קיימת בעוד מאה שנה. מדוע? משום שלפי עקומת גידול האוכלוסייה – בעוד כמאה שנה, בהתאם למספר התושבים הצפוי בעיר, העיר תזדקק לכשישה מיליון סוסים על מנת לשנע ולהעביר אנשים ממקום למקום והעיר ניו יורק לא יכולה להכיל שישה מיליון סוסים. התשתית העירונית תקרוס תחת גללי הסוסים…  באותו הזמן אף אחד לא העלה על דעתו שיום אחד תהיינה מכוניות, וכלל לא יזדקקו לסוסים.

כלומר – הנבואה העתידית שלנו מבוססת על הידע והכלים הנוכחיים שיש ברשותנו היום. אולי מסתתרת לה 'אי שם' טכנולוגיה שכרגע אנחנו פשוט לא מעלים על דעתינו? טכנולוגיה שתשנה את איך שהעולם מתנהל. כפי שקרה למשל בעת ייצור מכוניות, עם פריצת רשת האינטרנט לחיינו ופיתוח הרשתות החברתיות.