ראיון במגזין דה-מרקר עם יצחק ניסן, מנכ”ל התעשייה האוירית

6 בפברואר 2011 | נכתב ע"י

במגזין דה מרקר של חודש ינואר 2011 פורסמה כתבה עם יצחק ניסן, מנכ"ל התעשייה האווירית.

יצחק ניסן פורש בכתבה את ה"אני המאמין" שלו להצלחת ארגון והצלחה אישית.

הוא בעל משנה מאד סדורה וברורה, אשר לא תמיד עולה בקנה אחד עם כל מה שאנו מכירים ויודעים על ניהול המשאב האנושי. בהיבט זה הראיון מעניין ומספק הצצה לתפיסה ניהולית בת קיימא של אחת החברות הגדולות והמובילות במשק.

מנהל מצליח. לשיטתו, מנהל מצליח נדרש להיות הישגי, צמא לידע, סמכות מקצועית בתחומו, בעל כישורים רבים ומגוונים, יכולת להוביל אנשים, יכולת ירידה לפרטים הקטנים ומעודכן טכנולוגית, ועליו לבחור בקריירה שמתאימה לתכונות האופי האישיות שלו.

איזון חיי בית עבודה. בראיון, יצחק ניסן מדבר באומץ רב ובגלוי על המחירים אותם נדרשים לשלם מנהלים. המדובר במחיר אישי גבוה מבחינת איזון בית-עבודה. ניסן מעיד על עצמו כי מאז ומתמיד השעה חמש אחר הצהריים נראתה לו אמצע היום, כי הוא עובד בימי שישי וכי הינו זמין גם בחופשות. כדי להצליח, אומר ניסן, צריך לדעת שיש לכך מחיר ולהיות מוכנים לשלם אותו.

תפיסה שונה מזו של יצחק ניסן ניתן למצוא במחקרים אחרונים בנושא ממשק בית- עבודה. מדברים על כך שכיום ארגונים עוסקים יותר ויותר בצורך להבין כיצד יש לנהל טוב יותר את העובדים המצויים במצב של דרישות סותרות בתחום העבודה והבית. נושא "הגבולות" בין בית ועבודה מעסיק את המחקר.

גם נושא שחיקת עובדים מקבל התייחסות. לדידו של ניסן, המנהל אינו גננת של אף עובד. עובדים הם אנשים מבוגרים, ועליהם מוטלת האחריות למנוע שחיקתם ולדאוג ליציאה לחופשות על מנת למלא מצברים. תפיסה זו, הנה שונה ממה שאנו מכירים ויודעים. למשל, ארגונים לא מעטים יוצאים לחופשות מרוכזות על מנת למנוע שחיקת עובדיהם, ארגונים אחרים יוצאים ל"כנס" מרוכז לכלל החברה בו גם שומעים מעט הרצאות, הדגש הינו על הנופש והמנוחה >>>>.

שילוב נשים. בכל הנוגע לשילוב נשים בתעשייה האווירית, הרי כיום אין נשים בהנהלה הבכירה, והמצב, כך לפי ניסן, אינו מטריד אותו – "אין לי אלא לקבל אותו מכיוון שאין כאן הפליה או דבר נגד נשים". עוד הוא מוסיף, כי המדובר בעניין של זמן עד שדברים ישתנו, כיוון שכיום חלק מהאיי טים (צעירים העובדים בארגון וסומנו כבעלי פוטנציאל הובלה והם משתתפים בועדות הארגון ובצמתי קבלת החלטות) הן נשים. זאת ועוד, כחברה ממשלתית נדרשת התעשייה האווירית לשלב נשים בדירקטוריון, ואכן, כמחצית מן הדירקטוריון הן נשים.   

תהליך הגיוס בארגון. עוד מסביר ניסן בראיון איך מגייסים עובדים מוכשרים ומנהלים טובים. התהליך לתפיסתו פשוט: הראיון אינו מתחכם, בודקים מידע ע"פ קורות חיים, מצליבים אותו עם המלצות. ההשכלה חשובה, כמו גם חשיבה יצירתית ויזמית וזאת על מנת לעמוד בתחרות הקיימת בשוק. תכונות אלה, כך לפי ניסן, ניתן לזהות גם בראיון עבודה פשוט. בנושא הגיוס מצויות תפיסות אחרות ומגוונות. בגוגל, למשל, תפיסת הגיוס מעט שונה- הראיון, לעמדתם, הוא מנבא גרוע של ביצועים.

כאמור, התפיסות של ניסן, כפי שעולות מן הראיון, שונות בחלקן ממה שנהוג, או לכל הפחות, ממה שנהוג לומר ותקין פוליטית, אך אמיתותן וכנותן בהחלט נותנות תמונת מצב של תפיסת ניהול של אחד המנהלים הבכירים במשק. מי אמר שזה לא עובד? והאם בכלל יש נכון או לא נכון בניהול אנשים?