צעדים ראשונים בניהול קריירה – זה מתחיל אצלכם

13 במרץ 2011 | נכתב ע"י

מיכאלה, בת 30, ילידת ארגנטינה, עלתה לארץ לפני 5 שנים והתגוררה בירושלים, שם עבדה בארכיון של מוזיאון ישראל. לאחר שהתחתנה לפני כשנה וחצי עברה לקריית אונו ומאז במשך כשנה חיפשה עבודה. לא היה ברור לה במה היא רוצה להתמקד, אך היא ידעה שעבודה כמו זו שעשתה בארכיון לא תרצה לעשות לעולם. מיכאלה היא בוגרת לימודי אומנות בארגנטינה ורוצה מאד לעסוק בתחום יצירתי- מה היא יכולה לעשות? מהן אפשרויות התעסוקה שלה? להמשיך לשבת בבית כשרק הגבר מפרנס אינו מצב אפשרי בישראל היום ברוב המקרים.

מיכאלה פנתה לקו בו אני מתנדבת (עמותת "בעצמי") וקיוותה לקבל סיוע ומיקוד בחיפוש אחר כיוון תעסוקתי שיענה לצרכיה. בשיחה הראשונה עמה, צמד המילים "לא יודעת" חזר שוב ושוב והתסכול ניכר ושלט בשיחה.

מודל חקר קריירה של גרינהאוס ואח' מציג תפיסה לפיה, לפני שאנחנו מסתכלים החוצה ורואים מה לשוק העבודה יש להציע לנו עלינו להסתכל פנימה לתוך עצמנו ולעשות חקר עצמי- במה אנחנו חזקים, מה אנחנו אוהבים ומה היתרונות שלנו על פני האחרים. אם נעצור ונבחן עם עצמנו נקודות אלו תחילה, יהיה ברור יותר מה הכיוון שבו כדאי ללכת ואיך נכון יהיה עבורנו לתכנן את מסלול הקריירה שמתאים לנו.

וכך, בתרגיל שמטרתו להסתכל לעתיד ולחשוב איפה אני רואה את עצמי בעוד X שנים, יכולנו לחשוף את הצרכים התעסוקתיים והרצונות של מיכאלה יחד עם החששות והחסמים שעולים בתהליך. סביבת העבודה הרצויה נעשתה ברורה- לא עוד חדרים אפורים ועבודה שגרתית, אלא עבודה במרחב פתוח, אינטראקציה עם אנשים, למידה הדדית והתפתחות אישית תוך כדי עשייה. החששות לא איחרו לבוא… בכל זאת יש שגרה שלוחצת ומצריכה עבודה כאן ועכשיו שתשלם את החשבונות… מתי יש זמן לבירור אישי מה מתאים לי?

הליווי בקו העמותה נעשה טלפונית או פנים אל פנים אחת לשבוע, כך שיש זמן לעכל ולעבד את התכנים שעולים בשיחה. לתפיסתי, המטרה הראשונה הייתה לעבוד עם מיכאלה על תחושת העצמי ולכן היא נשלחה למשימה שמטרתה הייתה לבחון איך אחרים תופסים אותה ואת כישוריה ולעמת את זה אל מול התפיסה שלה את עצמה. לעיתים, קשה לנו לאבחן נקודות חזקות שלנו ולפעמים דווקא ההתבוננות במראה דרך אחרים מגלה לנו זוויות הסתכלות חדשות על עצמנו ומאפשרת לנו לאתר את נקודות החוזק שלנו.

מכאן, הגדרת הסביבה והמטרה התעסוקתית הפכו לברורות יותר ויותר (עבודה עם אנשים, עיסוק בעולם האומנות והיצירה) ולאחריה נדרש היה לבחון אלו כלים יכולים לסייע בתהליך, כמו הכנה לריאיון עבודה, בניית תיק עבודות, סקר שוק בתחום העיסוק (שכר, תפקידים וכו') ותכנית עבודה מפורטת כיצד על מיכאלה לממש את התכנית התעסוקתית שבנתה לעצמה- איזו משרה עונה לדרישות? איפה מוצאים? מה עושים? איך ניגשים? ובכל שלב בדיקת סטאטוס אל מול התהליך- מה שהצבתי ומה שעשיתי עד כה. היום מיכאלה עובדת ברשת מרכזי קהילה בהעברת סדנאות יצירה לילדים ולקשישים.

רוצים לשמוע עוד, ללמוד ולקבל כלים איך עושים? אתם מוזמנים לכתוב ולהגיב בבלוג וגם ישירות אליי-

רוני עובדיה rony.ovadia@gmail.com