לינק לאליה פרנדלס

1 במאי 2016 | נכתב ע"י

"לינק"- המדור לחיפוש קשרים מארח את אליה פרנדלס  ל- 9 שאלות. אם אתם רוצים לדעת עוד, להכיר ולקשור קשרים – פנו לאליה.

אליה, בת 43, אמא לשלוש בנות, בנות 4,7,8. למדה תואר ראשון בחינוך לגיל הרך במכללה לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים (לפני 20 שנה) כיום סטודנטית בתואר השני במנהל עסקים, התמחות בייעוץ ארגוני ומשאבי אנוש, במסלול האקדמי המכללה למנהל.

 

elia

קצת על עצמך

עליתי מברזיל לפני 23 שנה, לבד. ישר ללימודי חינוך לגיל הרך. אחרי שנה כגננת הבנתי שזה לא התחום הנכון והלכתי לבדוק אופציות נוספות… עבדתי בכל מיני תחומים .. משחק, קונדיטוריה- היה לי עסק. הגעתי למחלקת משאבי אנוש במלון דיויד אינטרקונטיננטל כרכזת משאבי אנוש. הרגיש לי שעולם חדש נפתח לי. אהבתי את העבודה עם אנשים, הדרכה. בעבר עסקתי עם התחום  במסגרות  אחרות (בעסק עצמאי, בתנועת נוער), המשכתי בתחום האדמיניסטרטיבי ותמיד חלק מהעיסוקים היו קשורים לתחום.

העבודה האחרונה, שבה עבדתי 3  שנים היתה כאמרכל"ית בעמותה המפעילה פנימיות עבור  בני נוער בסיכון.

הגעתי לתפקיד במקרה, התלהבתי מהרעיון ומהאתגר שהוצב לפניי. לעבוד במקום קטן ואינטימי שחייב לעבוד באופן תקין לחלוטין, ושעד כה לא נעשה הרבה בתחום. היתה המון עבודה בכל הקשור להון האנושי של העמותה (מגיוס ועד עזיבת העובד), להקים מערכת של בקרה תקציבית, להיות איש המקשר בין כל בעלי העניין של העמותה. עבודה מאתגרת. היום אני מבינה שהמקום הנכון, מבחינת תעסוקתית, עבורי, זה עבודה בארגונים חברתיים הנותנים מענה למגזר השלישי והרביעי. היום ברור לי שלעבוד במקום שרק סופר כסף, לא ימלא אותי כבן אדם בעולם הזה.. אני פה כדי לתקן, לעשות עולם טוב יותר. אם לעבוד, אז במקום שיהיה רווח לחברה.
העמותה עברה שינוי ארגוני גדול שהותיר אותי מתעסקת לרוב בתחום היבש של הכסף, ואז הבנתי עד כמה אני רוצה דווקא לעבוד עם ההון האנושי נטו. לכן החלטתי לצאת ללמוד, קיבלתי מלא עידוד מהצוות ובעיקר מהמנהל האישי שלי, וכך הגעתי לתואר השני במנהל עסקים שייתן לי כלים יותר מקצועיים לעבודה.

מה את אוהבת בתחום בו את עוסקת?

להקשיב לפרט, לעזור מעבר לחוזה העבודה. לעזור לעובד במצוקה בעבודה. דוגמא לכך: במלון, נכנס בחור, קלטתי שהוא אילם חירש, הבנתי שהוא רוצה לבשל- להיות טבח. ירדתי למנהל מטבח, בקשתי ממנו שייתן לו הזדמנות.. הוא קיבל אותו. אחרי 15 שנה לקחתי את הצוות של העמותה ל-"נא לגעת"  הצגה של עיוורים וחירשים עם ארוחה במסעדה בחושך. באמצע ההצגה אני קולטת שהבחור הזה שגייסתי מופיע על הבמה.. בסוף ההצגה ניגשתי אליו והיה מאוד מרגש לשמוע שהוא עדיין עובד כטבח באותו המלון!  (נדיר כל כך בימינו לעבוד כל כך הרבה שנים באותו המקום! הצליח לו, הצליח להם והצליח לי! )


מה היית רוצה לשנות בתפקיד שלך?

להיות  יותר מעורבת בקבלת ההחלטות האסטרטגיות של הארגון, להיות יותר מעורבת ספציפית בכל הנוגע להון האנושי של הארגון.

התואר מקנה לי בדיוק את הכלים הנדרשים להגיע למקום הזה. ניסיון החיים הוא המרכיב העיקרי, והשילוב של השניים, יוצר תבשיל משובח!
הדורות הקודמים עבדו בארגונים עד גיל 65, היום הדברים משתנים בקצב מהיר. איך לפי דעתך זה ישפיע על תפקיד אנשי משאבי אנוש? האם בעתיד יהיו תפקידים מסוג זה ולמה?

אני מאוד מתחברת  לגיל השלישי, מוצאת באוכלוסייה זו כל כך הרבה דברים שיכולים לתרום לעולם, אילו העולם היה מעוניין לקבל את תרומתם….

אנשי משאבי אנוש שידעו לכוון תפקידים לאוכלוסייה זו, יוסיפו רווח גדול מאוד לכל הקשורים לכך. החוכמה היא לדעת איך להפוך את הצורך הקיומי של אותו האדם המבוגר (משכורת), לתרומה גדולה עבור הארגון,  עלינו לחשוב מחוץ לקופסא, מחוץ לסטנדרט. מי שמצליח, תמיד מרוויח.

מתוך הניסיון שלך מה  התכונות החשובות לאדם שרוצה להיכנס לתחום
לדעתי כדי להצליח בתפקיד העוסק בהון האנושי של ארגון, חשוב שיהיה אדםמקשיב, פתוח ללמוד וללמד, שאכפת לו מהאחר, יודע לגשר ולשמור על האינטרסים של כל הצדדים.

גם ברגעים הקשים יידע להראות את הדברים בטון חיובי ולהראות אור במשך הדרך. להיות אדם חיובי, אוהב חיים – בכל תפקיד ותמיד, יובילו אותו להישגים והצלחות.

וכמו בכל תחום, ובכל מקום בעולם – השוק מוצף והתחרות גדולה, והיחיד שיכול להצליח, זה מי שיודע להסתכל קדימה ולקטוף את הפרחים תוך כדי ההליכה בשביל…. עכשיו והרגע.

חלום שאת רוצה עוד להגשים?

לנסוע למקום נידח שוב. לפני 17 שנה, טיילתי 7 שבועות באתיופיה, מתוכם 4 שבועות ברפטינג בנהר סוער .
החלום שלי הוא לנסוע עם הבנות שלי למקום כזה בתולי ולהראות להן את היופי של החיים האלה, כה שונה ממה שאנחנו מכירים וכה עשיר.  זו חוויה שלימדה אותי המון על החיים. הלוואי וגם הן ידעו להרוויח דברים דומים מחוויה כזו.