חיפוש עבודה באמצעות איתור הקיפוד שלכם

31 במרץ 2012 | נכתב ע"י

במסגרת סדנאות שאני מעבירה אני פוגשת לא מעט אנשים המציבים לעצמם מטרה, למשל איוש תפקיד מסוים, ומנסים להשיג אותה בדרכים שונות, ללא לאות. פעם דרך קשרים, פעם דרך משרה שעשויה להוביל בהמשך לאותו תפקיד ולא פעם הם 'נתקעים' בדרך. ומנגד, אחרים שכל חייהם התמקצעו במשהו אחד, עשו אותו טוב, ודרך זה התקדמו והתפתחו בקריירה שלהם.

העניין מזכיר לי את משל השועל והקיפוד, מכירים?

ג'ים קולינס בספרו גלגל התנופה מספר משל על שועל שמחפש תכופות אסטרטגיות שונות ללכוד קיפוד. מנגד, הקיפוד, אולי לא מתוחכם כמו השועל, אך את מה שהוא יודע לעשות הוא עושה טוב, אפילו טוב מאוד, וזה מה ששומר עליו בעולם של 'שועלים'.

אז מה אתם, 'שועלים' או 'קיפודים'? אני מניחה כי בכולנו יש גם וגם, ועלינו לדעת מתי 'השועל' שבנו צריך להתעורר ולפעול באסטרטגיות שונות להשגת המטרה, ומתי 'הקיפוד' שבנו צריך לבלוט.

אם כך, נשאלת השאלה איך מזהים את 'הקיפוד' שבנו? מהו אותו תחום שבו אנחנו טובים ואותו אנחנו יודעים לבצע היטב, ויתכן שאף אוהבים, והוא זה שיביא אותנו לביצועים גבוהים?

לא מעט מחקרים עוסקים בקשר שבין תשוקה למקצוע לבין הצלחה בתפקיד. הטענה הרווחת היא שאם אעבוד במה שאני אוהב אזי, גם אהיה טוב בזה וגם אהיה שבע רצון מעבודתי והמוטיבציה שלי לביצוע התפקיד תגדל (ראו למשל את מאמרם של קליפטון והרטר).
ניתן לזהות ולאפיין את הקיפוד שלנו באמצעות סדרה של שאלות:

–        מהם הדברים שאני יודע לעשות טוב? (מה שאני יודע על עצמי, מה שחברים קרובים אומרים עלי)

–        באלו תפקידים שביצעתי בעבר הרגשתי בנוח? (ניתן להסיק גם מתוך תפקידים לא פורמאליים, במשפחה, עם חברים, בסביבות עבודה שונות)

–        מה חמשת התכונות שהן ה- DNA שלי, שמאפיינות אותי? (לטוב ולרע)

–        מה אני אוהב לעשות?

–        מה הייתי רוצה לעשות בעולם ללא מגבלות?

–        כשאשאל אדם קרוב אלי איזו תכונה שלי היה רוצה שתהיה לו, מה הוא יענה?

אם מסקרן אתכם לגלות ולאפיין את הקיפוד שלכם, כדאי  להפנות את סדרת השאלות הללו גם לשלושה-ארבעה חברים או בני משפחה המכירים אתכם מספיק זמן. תתפלאו אילו תגובות תקבלו.

אם תבחרו לעשות כן, תמצאו שזה יכול להיות מעניין לבחון איך אחרים תופסים אתכם אל מול איך שאתם חווים את עצמכם. בררו עם עצמכם איך אתם מרגישים לאור הדברים. האם התשובות שקיבלתם הולמות את תפיסתכם את עצמכם? האם למדתם משהו חדש על עצמכם?

מתוך התשובות שיתקבלו ניתן לברר מהו הדבר שחוזר על עצמו ומופיע במופעים שונים בהתנהגויות שלכם, בתכונות, בדברים בהם אתם טובים ושאחרים היו רוצים שיהיו להם ויש לכם.

האם זיהתם?… זהו הקיפוד שלכם!
עכשיו נותר לבחון אילו תפקידים בעולם העבודה מתאימים למאפיינים שמצאתם. ולא פחות חשוב – חישבו איך ניתן להציג אותם בראיון עבודה ואיך לתקשר זאת בתהליך חיפוש העבודה.

בהצלחה!

( לקריאה נוספת בנושא ראו פוסט שדן בחוזקות ופיתוח טאלנט ועל הצד השני – זווית הראיה של הארגון המגייס תוכלו לקרוא בפוסט מחשבות על גיוס עובדים ומה אנחנו לומדים מכשלונות והצלחות)