הצצה לתפקיד משאבי אנוש בבית חולים סורוקה

12 באוגוסט 2011 | נכתב ע"י

וגם – מבט מזוית הראיה של משאבי אנוש על שביתת הרופאים:

בצל שביתת הרופאים במאבקם לשיפור תנאי השכר, שעות העבודה והוספת תקנים, שוחחתי עם רן זכריה, ממונה תכנון, בקרה ומידע במחלקת משאבי אנוש בסורוקה, בית החולים הגדול ביותר ברשת שירותי בריאות כללית.

כמה זמן אתה בארגון?

כ- 4 שנים.

תאר את מבנה מחלקת משאבי אנוש- כמה אנשים, באילו תפקידים:

בראש המחלקה עומד מנהל משאבי אנוש, תחתיו יש את התפקידים הבאים: ממונה פרט ושכר, ממונה תכנון בקרה ומידע, ממונה פיתוח משאבי אנוש, רכזת גיוס ורכזת רווחה.

תחת ממונה פרט ושכר יש 5 סקטורים (חטיבות): רופאים, סיעוד, פארה רפואי, מנהל משק וטכנולוגיה, שרות קנוי ומיקור חוץ.

לכל סקטור יש רפרנטים של משאבי אנוש, למשל בסקטור האחיות יש 1600 אחיות ולכן ישנם חמישה רפרנטים בסקטור, בסקטור הפארה רפואי 450 עובדים ו- 2 רפרנטים אשר עוסקים בפרט ושכר של הסקטור.

הרפרנטים נותנים מענה לעובדים בשטח ומעדכנים מה שצריך במערכת. הם הפרונט, הקו הראשון מול העובדים. סה"כ במחלקה אנחנו 21 עובדים. אני כפוף ישירות למנהלת משאבי אנוש של בית החולים.

מה כולל תפקידך?

תפקידי כולל תכנון כח אדם עתידי לטווח של חמש שנים, ולטווח הקצר לזיהוי פערים קריטיים. אני מבצע בקרה על תהליכי משאבי אנוש ברמת הפרט, מהגיוס עד הפרישה. לדוגמא תהליכי קידום, קבלת דרגות, ושכר.

החל ברמת המקרו– חריגות בתקציב שכר, בניית הקצאות כח אדם, כוננויות, וכמה שעות נוספות אמור סקטור הסיעוד לעשות בחודש, ועד רמת המיקרו– למשל בקרת תלושי שכר.

בנוסף, אני אחראי על כל המידע במחלקת משאבי אנוש, ניתוחו ואחזורו. לאנשי השטח לא תמיד יש את הגישה או הידע כיצד לאחזר ולנתח את המידע וכאן אני נכנס. אני עוסק גם בהדרכת העובדים ומתן מענה לשאלות ובעיות, ואחראי על פרויקטים שונים במסגרת המחלקה- הכנסת מערכות חדשות, הטמעת נהלים ועוד.

האם אתה עובד לפי תכנית עבודה שנתית?

כן, בניתי תכנית והבאתי אותה לאישור המנהלת שלי. הדברים שנכנסו לתכנית היו, למשל, הבקרות הגדולות שאנחנו מתעתדים לבצע, שיארכו מספר שבועות או חודשים, תכנית התייעלות, ועוד.

מהם הממשקים העיקריים בתפקידך בתוך הארגון?

אני עובד מול מחלקת משאבי אנוש, הנהלת המוסד, חטיבת משאבי אנוש בהנהלה הראשית, מנהלי מחלקות, וסקטורים במוסד.

במובן מסוים, הרגולטור עושה את עבודתי קלה, יש כללים ברורים ויש רפרנס ברור לפיו עושים בקרה, ומנגד מדובר באנשים, יש ועדי עובדים וצריך להיות רגיש ומעודן.

אי אפשר שלא לשאול על שביתת הרופאים

השביתה היא נכונה ומוצדקת, אני אומר את זה גם כמי שאמון על התכנון.

אבל בין היתר, הבעיה היא מאיפה להביא את האנשים, ולא רק עניין של תקנים. תנאי הסף לקבלה לרפואה הם גבוהים והשכר המוצע לא אטרקטיבי כך שהפקולטות לא מוציאות לשוק מספיק רופאים, ואנו בקושי מאיישים את התקן הקיים. חלק מהבעיה היא בכלל עניין של גיוס ומקורות גיוס.

אם ישתפרו תנאי ההעסקה של הרופאים, אולי ייכנסו לתחום יותר אנשים שצריכים לבחור למשל בין רפואה ומשפטים (כמו שהאמא מייחלת…) ויגיעו יותר לרפואה.

עוד חזית היא כיצד לשמור על הרופאים הטובים הקיימים בארץ, כדי שלמשל לא יעברו לארה"ב או למדינות אחרות שבהן רופאים מקבלים תגמול כספי הרבה יותר גבוה. זה כבר בידיים של המדינה, אנחנו עובדים עם תקציב מאד מוגבל. מעבר לשכר, צריך גם להגדיל את התקנים לרופאים. יש לנו את הנהלת הכללית ואת הממונה על השכר באוצר, וההנחיות שלו מכתיבות מסגרות שכר לכל התפקידים בארגון, בכפוף להסכמים קיבוציים. יש מעט מאד מקום למו"מ, זה נקבע לפי ותק והשכלה, יש טבלאות שכר מדוייקות, ומעט דיפרנציאציה בין עובדים.

מהם אפשרויות הקידום שלך בארגון? האם אתה עובד באותו תפקיד אליו נכנסת לארגון?

אני כרגע עובד באותו תפקיד אליו נכנסתי. אפשרויות הקידום הן או מקבילות לתפקיד ממונה אחר – כמו פרט ושכר, או למעלה- לתפקיד מנהל משאבי אנוש במוסד. כמו כן יש אפשרויות קידום למוסדות אחרים של הכללית, לתפקידים הנ"ל וכן תפקידים בהנהלה ראשית.

מהם עבורך היתרונות והחסרונות של התפקיד שלך בארגון זה?

התפקיד הזה הוא די חדש – הכניסו אליו נושאים גדולים. תכנון, בקרה ומידע הם תחומים רחבים וכל אחד מעניין וחשוב בפני עצמו. יש צורך וצימאון במוסד לכל אחד מהתחומים ונוצר לחץ, האתגר הוא לתמרן ולתעדף את המשימות. אני יחיד בתפקיד.

אני אישית מתחבר לתחום האנליסטי והמובנה, ובכך מצאתי נישה שמאד מדברת אליי בתוך עולם משאבי אנוש. זה תחום יחסית ייחודי במשאבי אנוש ובמקומות אחרים עשוי להיות דווקא במחלקת ביקורת, ניהול סיכונים או כספים.

עבורי אישית התפקיד מעניין, מאד עצמאי, למרות שיש משימות שמגיעות מלמעלה, יש כאן יצירה של תחום חדש ולכן דברים רבים שאני עושה הם חדשים ואני זה שמשפיע כיצד הם יצאו לפועל.

לשאלות לרן: RanZa2@clalit.org.il