הכוח הנשי – או – למה המנהל שלכם משלם לכם פחות?

30 ביולי 2013 | נכתב ע"י

.

אפתח במספר שאלות שיפוטיות ואולי פשטניות:

מה לדעתכם מבדיל בין גברים נדיבים לגברים קמצנים? מה הוביל את ביל גייטס להקים קרן צדקה? מה מוביל מנהלים גברים לשלם משכורות גבוהות יותר והוגנות יותר לעובדי הארגון שלהם?

מחקרים מראים כי התשובה מפתיעה (ואולי בעצם – לא ממש מפתיעה?).

התשובה הנה נוכחות של אשה במעגל המשפחתי הקרוב שלהם. כן, מספיקה נוכחותה של תינוקת קטנטנה כדי להכווין את הגבר להתנהלות נדיבה ויותר אמפטית.

בכתבה מעניינת של פרופ' אדם גראנט*, שהופיעה בניו יורק טיימס, מסביר גרנט על תועלות הנוכחות הנשית בחייהם של גברים, השפעתן על קבלת ההחלטות של הגברים ועל החמלה שהם מפגינים, וסוקר מספר מחקרים בתחום.

להלן תקציר הכתבה:

באחד המחקרים נבדק מדוע מנכל"ים מסוימים של ארגונים משלמים משכורות גבוהות יותר לעובדיהם, בהשוואה לעמיתיהם המנהלים. המחקר בחן את המשכורות ששולמו ביותר מ- 10000 ארגונים דניים במשך כעשור. נמצא כי המנכ"לים שילמו לעובדיהם פחות לאחר שהפכו לאבות.

בממוצע, לאחר שהמנכ"ל הפך לאב, הוא שילם כ- 100$ פחות (בחישוב שנתי) לכל אחד מהעובדים. הסבר הגיוני להתנהלות המנכ"ל הינה שאחריותו של האב למשפחתו הובילה אותו להגדיל את המשכורת האישית שלו על חשבון משכורות העובדים.

אבל… בדיקה מעמיקה יותר של הממצאים העלתה כי השינוי במשכורות העובדים היה תלוי במין התינוק החדש של המנכ"ל. המשכורות הופחתו לאחר שנולד למנכ"ל בן זכר, אבל לא לאחר שנולדה לו בת.

מסתבר כי בנות "מרככות" את האבות ומעוררות אצלם נטיות טיפוליות יותר. ההנחה המרכזית הינה שכאשר האבות מטפלים בבנותיהם, למשל, מסרקים את שיער בנותיהם ולוקחים אותן לשיעורי מחול, הם הופכים לעדינים יותר, אמפתיים יותר ויותר מוכוונים לצרכי האחר, וההשפעה תתקיים בכל אחד ממעגלי החיים שלהם. לפיכך, השפעות אלו על הגברים חלות גם על מנכל"ים בארגונים.

אז האם רק הנוכחות של תינוקות בנות היא שמשפיעה? לאו דווקא. מחקר שבוצע בהולנד מצא כי משתתפים שהיו להם יותר אחים במשפחה הפגינו התנהלות נדיבה יותר כלפי הסביבה, לעומת עמיתיהם נטולי האחים. ככל שהיו למשתתף יותר אחים – כך הוא היה נדיב יותר לסביבתו וחלק את זכיתו הכספית עם הסביבה. וגם כאן – המגדר של האחים השפיע על נדיבות המשתתפים. לנדיבים יותר היו יותר אחיות (נשים). כלומר, זה מספר האחיות שמשנה ומשפיע על מידת הנדיבות, ולא מספר האחים הכולל.

זאת ועוד, נמצא כי אדם שעומדות בדרכו הזדמנויות לתרום – סבירות גדולה יותר שיתרום אם גדל במשפחה עם אחיות בנות.

ביל גייטס לדוגמא, הינו אחד מהפילנטרופים העשירים והתורמים ביותר בעולם. לפני כעשרים שנה הוא דחה הצעות להקים קרן צדקה. בזמנו הוא הסביר כי בכוונתו להמתין רבע מאה עד שיתחיל לתרום את כספו, אבל בפועל שינה את דעתו שנה לאחר מכן. שלוש שנים לאחר מכן דורג גייטס במקום השלישי ברשימת Fortune שדירגה את הפילנטרופים הנדיבים ביותר בארה"ב.

מה קרה שם בשנה ההיא, שהוביל לשינוי בעמדתו של גייטס? סביר להניח שלידת בתו הבכורה הובילה לשינוי. גייטס עצמו מצביע על שתי נשים משמעותיות בחייו שהובילו אותו למעורבותו הפילנטרופית – אשתו ואמא שלו.

להשפעה של נשים על התנהלותם החיובית של גברים יש השלכות חשובות גם בהיבט של מערכות החינוך וגם בהיבטים תעסוקתיים. למשל, בעת חלוקה לקבוצות ולצוותים. מה ילמדו הבנים בקבוצות המעורבות? הם ילמדו מהבנות על הוראה, סיוע ודאגה לאחר. וכשיגדלו, סביר להניח שיהיו מבוגרים אכפתיים יותר ומתחשבים יותר בסביבתם.

ובהיבט התעסוקתי?

אין ספק שנדרשות לנו יותר נשים בעמדות מנהיגות בארגונים טוען גראנט. מחקרים הראו כי ארגונים מתפקדים טוב יותר כאשר יש יותר נשים בעמדות ניהול בכירות, בעיקר כשמדובר בהיבטים של חדשנות. מחקר אחר הראה כי כאשר חברות שילבו נשים בצוות ההנהלה הבכירה הן הובילו לעליה של לפחות אחוז אחד ברווח הכלכלי, ומדובר במשמעות כספית של עליה בלמעלה מ 40 מיליון דולר ברווחים.

כיום אנחנו כבר מכירים בתועלות הישירות שנשים מנהלות מביאות לשולחן ההנהלה, בהן בין היתר – פרספקטיבה רחבה ומגוונת יותר, סגנון התנהלות משתף, מסירות לחונכות ולימוד אחרים, והבנה מעמיקה ומדויקת של נשים אחרות, בין אם עובדות הארגון או לקוחות הארגון. אבל כמעט ולא נתנו את דעתינו להשפעה של נשים על הגברים שסביבן.

האם סביר להניח שנשים המצטרפות לצוות ההנהלה הבכיר בארגון יעודדו את הקולגות לשולחן ההנהלה (הגברים) להתיחס לעובדים באופן נדיב יותר ולחלוק מידע באופן חופשי יותר?

עליה במוטיבציה, בשיתופי הפעולה ובחדשנות בארגונים יכולה להיות פועל יוצא לא רק מפעילותן הישירה של נשים מנהיגות, אלא גם דרך השפעתן של הנשים על עמיתיהן הגברים.

נהוג לומר שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה מצליחה. לאור הממצאים שהובאו להלן בנוגע להשפעתן של נשים על נדיבותם של גברים, טוען אדם גראנט כי אולי יהיה מדויק יותר לומר כי לפני כל גבר מצליח צועדת אשה מצליחה, ואם נהיה חכמים – נלך אחריה לאן שהיא מובילה.

.

ולבסוף, מילה אחת קטנה משלי: לדידי מדובר לא רק בתרומתן של נשים, כי אם ברעיון שעבודה בסביבה אנושית ותרבותית הטרוגנית ומגוונת (רב לאומית, רב דורית, רב תחומית) עשויה לעודד ולאפשר שיתוף, העברה, אימוץ ויצירה של תפיסות, עמדות והתנהגויות חדשות. ויותר מכל – סובלנות וקשב כלפי אחרים ודעותיהם.

.

*פרופסור אדם גראנט הינו חוקר בכיר בתחום הניהול בוורטון, בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה.

21WOMEN-articleLarge