האם שינוי קריירה יהפוך אתכם למאושרים יותר?

1 במרץ 2017 | נכתב ע"י

"אם מתבוננים באדם מאושר באמת, מגלים שהוא בונה סירה, כותב סימפוניה, מחנך את בנו, מגדל דליות בגנו או מחפש ביצי דינוזאורים במדבר גובי" (ו' בראן וולף)

סביר להניח שמרבית האנשים שיישאלו מהי מטרתם בחיים יענו את התשובה האולטימטיבית: "להיות יותר מאושרים". ואכן, ישנם מאות מחקרים בתחום מדעי האושר, שמסבירים את הגורמים לאושר ואיך להפוך למאושרים יותר.

לזה מצטרפת העובדה שרובנו מבלים לפחות 50% משעות הערות שלנו בעבודה. אבל האם שינוי בקריירה אכן יגרום לנו להיות מאושרים יותר?

גורמי האושר (רמז: אין קשר ליופי, כסף או בריאות):

הדבר הראשון שצריך לדעת על האושר הוא שאין, ולא תהיה, נקודה מסוימת בחיינו שבה נהפוך לפתע למאושרים.

מחקרים מראים ש- 50% מהאושר שלנו למעשה נקבע באופן גנטי, 10% נוספים נקבעים על ידי נסיבות החיים (עושר, בריאות, יופי וכדו’), ולנו נותרו 40% עליהם נוכל להשפיע. כלומר, בהתנהגותנו אנחנו יכולים להעלות משמעותית את רמת האושר, אבל עדיין נוכל להשפיע רק על 40%.

תמיד חשבתם שברגע שתחליפו עבודה, תקנו מכונית חדשה או תתחתנו, תהיו מאושרים? תחשבו שוב. לפי אחד המחקרים המקיפים ביותר, שנעשה על ידי פרופ' סוניה ליובומירסקי בספרה "הדרך אל האושר", טוענת פרופ' ליובומירסקי ש”נסיבות החיים” שלנו כפי שהיא מכנה אותן, משפיעות רק ב-10% על רמת האושר שלנו. במחקר שלה, היא גילתה שהרבה אנשים, מאמינים שאם רק יהיה להם X או Y, (לצורך העניין, יחליפו עבודה), הם יהיו מאושרים, אבל הדבר הוכח כלא נכון.

הסיבה לכך היא תופעה שמכונה “סתגלנות נהנתנית”. הסתגלנות הזו, משמעה שאנחנו מסתגלים במהירות רבה לשינויים (טובים וגם רעים) ולאחר תקופה קצרה שבה רמת האושר שלנו תעלה, אנחנו מתרגלים לשינוי והוא כבר לא משמח אותנו. זה תקף לגבי כל דבר- ניתוח לייזר בעיניים, זכייה בלוטו, מעבר לדירה גדולה יותר ועוד. כעבור זמן קצר נתרגל לשינוי ולא נשים אליו לב יותר.

במילים אחרות, האם זה אומר שהחלפת מקום עבודה או תחום עיסוק, לא תגרום לנו להיות מאושרים יותר?

האם זה אומר שאין טעם לטרוח ולעשות שינוי בקריירה? ממש לא!

פרופ' ליובומירסקי מציעה במחקר שלה רשימת פעילויות שיסייעו לנו להעלות את רמת האושר ואחת מהן היא "הצבת מטרות והגשמתן".

לפי פרופ' ליובומירסקי, מחקרים מראים שאנשים ששואפים לדבר בעל משמעות אישית (בין שזו הסבה מקצועית, ריצת תיאטלון או הקמת בית תמחוי), הם אשים מאושרים הרבה יותר מאלו שאין להם חלומות ושאיפות.

אז אם נציב לעצמנו מטרה, לשנות את הקריירה שלנו, להחליף מקום עבודה או להגשים מטרות חדשות בעבודה הנוכחית שלנו, הרי שדווקא הצבת המטרה והגשמתה צפויה להשפיע על רמת האושר שלנו בשיעור של עד 40%. אז אם אנחנו לא מרוצים מהקריירה שלנו, ורוצים לעשות שינוי, יש דווקא כמה וכמה סיבות ללכת על זה, וכך בסופו של דבר להיות מאושרים יותר.

היתרונות בהתחייבות להשגת מטרות- למה שינוי קריירה או הצבת מטרות בקריירה יגרמו לכם להיות מאושרים יותר:

פרופ' ליובומירסקי מסבירה מדוע הגשמת מטרות חיונית לאושר:

  1. משהו לצפות לו: מחקרים מראים שהתחייבות למטרות מספקת לנו תכלית ושליטה בחיים ומוסיפה משמעות. משהו לשאוף לו, משהו לצפות לו. כולנו מכירים את תחושת הציפייה לקראת יציאה לחופשה, חתונה וכדו'- עצם הציפייה מהווה חלק נכבד ביותר מההנאה.
  2. חיזוק ההערכה העצמית שלנו: השגת מטרות גורמות לנו להמשיך לחלום, ומחזקות את ההערכה העצמית שלנו, דבר שמעלה את רמת האושר שלנו.
  3. ללמוד לשלוט בזמן העומד לרשותנו: למשל, לזהות את מטרות העל שלנו, ולחלק אותן למטרות משנה, למשימות, להציב לעצמנו לוחות זמנים ואבני דרך, כל זה הוכח כמסייע להתמודדות עם בעיות וכמגביר את רמת האושר.
  4. מגע עם אנשים: מחקרים רבים מראים שאחד הגורמים המשמעותיים ביותר בתחושת אושר אצל אנשים הינה מערכות יחסים עם בני אדם אחרים. התחייבות למטרות כוללת פעמים רבות מגע עם אחרים ומובילה ליצירת קשרים חדשים- דבר שיגביר את רמת האושר שלנו.

לסיכום: אדם חכם אמר פעם- חיים ללא מטרות אינם חיים. אז צאו ותגשימו את החלומות שלכם :)