איך מפתחים קריירה בתחום משאבי אנוש?

4 ביוני 2015 | נכתב ע"י

 

את יפעת הכרתי בסמסטר הראשון לתואר הראשון במדעי התנהגות במסלול האקדמי המכללה למנהל. שתינו היינו מעט מבולבלות באשר לעתידנו המקצועי ונחשפנו לראשונה לתיאוריות, מושגים ותחומים מעולם ה- HR – ניהול משאבי אנוש.

כשיצאנו מאחד השיעורים בקורס ניהול משאבי אנוש הצהירה יפעת על המטרה שלה לעתיד -– היא הולכת להיות מנהלת משאבי אנוש בחברה גדולה.

היום, כשהיא מגשימה את חלומה בתפקיד מנהלת משאבי אנוש בחטיבת התפעול בחברת טבע, היא מספרת על הדרך שהובילה אותה להשיג את היעד שהציבה לעצמה.

"התחלתי כסטודנטית בחברת מנפאואר, עוד לא ידעתי הרבה אבל פתחו בפני דלת לעולם הזה ופשוט נכנסתי… במשך 7 שנים התקדמתי בתפקידי ניהול שונים, למדתי מושגים, הכרתי אנשים ואז הגיעה ההזדמנות לעבור לארגון גדול – חברת "טבע" .

הבנתי שזהו זה, אזרתי אומץ ורקמתי קשרים שסללו לי את הדרך היישר לתפקיד מנהלת גיוס בחברה.

באותם ימים התחלתי את לימודי ה- MBA במסלול האקדמי המכללה למנהל, התבקש היה שאבחר בתוכנית ההתמחות בייעוץ וניהול משאבי אנוש וכך גם עשיתי. במסגרת הלימודים פיתחתי ראיה רחבה יותר על העולם הזה שנקרא "משאבי אנוש". תוך כדי תנועה הבנתי שעל מנת להיות מנהלת משאבי אנוש טובה עלי להקפיד גם על ראיה ארגונית רחבה ותפיסה ניהולית-ארגונית כוללת, לכן, חשוב שאבין גם דבר או שניים בהיבטים פיננסיים, באסטרטגיה ובהיבטים ניהוליים שונים.

צעדים ראשונים

למעשה, הלימודים היו בסיס ידע משמעותי מבחינתי, אך אין לי ספק שלניסיון שצברתי בארגון גדול בתחום ההשמה יש חלק חשוב גם כן בהתקדמות ובלמידה שלי – רכשתי בעיקר מיומנויות שקשורות בעבודה עם אנשים – למדתי קודם כל לראות את האנשים.

ההבנה כי כל ארגון הוא קודם כל האנשים שעובדים בו ולאורך כל הדרך צריך לראות אותם, להקשיב להם ולספק מענה לצרכיהם המקצועיים וגם האישיים יכולה להפוך מנהל בכלל ומנהל משאבי אנוש בפרט, לטוב הרבה יותר. עם ההגעה להבנה הזו, הרגשתי שאני מצליחה להגיע להישגים מדהימים ומספקים ברמה האישית והמקצועית. בנוסף, תוך כדי תנועה, מצאתי את עצמי מחברת בין תיאוריות שלמדתי במסגרת התואר לתהליכים מעשיים בשטח.

ההזדמנות: רחוק אבל קרוב

לאחר 4 שנים בתפקיד נפתחה בפני דלת נוספת:  לעבור לתפקיד מנהלת משאבי אנוש בחטיבת התפעול. על אף שהדבר כרוך בנסיעות מתישות דרומה יום יום – לא היססתי וקפצתי על ההזדמנות שניתנה לי.

כיום, בתפקידי, יש לי הזכות להיות אחראית על קבוצת עובדים לאורך כל מחזור חייהם המקצועיים והאישיים בארגון. יש לי נגיעה ואף השפעה על השלבים השונים הקשורים במסלול הקריירה של העובדים – החל מתהליכי גיוס וקליטת העובד בארגון, דרך תהליכי פיתוח, קידום ושימור העובדים בארגון ועד לשינויים במהלך הקריירה וסיום העסקה. אצלנו קוראים לזה “Hire to Retire”.

החיבור לתחום

אני מאוד אוהבת את התפקיד ויודעת ליח"צן אותו טוב, אך עם יד על הלב חייבת להודות שיש לא מעט אתגרים בדרך. האתגרים שונים ומגוונים, ובעיקרם נוגעים לעובדה שמדובר באנשים – בין אם זה עובד שחפץ בתפקיד מסוים ומוכן להתאמץ מאוד להגיע אליו, אך לא מכיר בכך שלא בהכרח קיימות אצלו המיומנויות הרלוונטיות הנדרשות ואני זו שצריכה למצוא את הדרך הנכונה להביא אותו להבנה הזו, ובין אם זה מעורבות בתהליכי הערכת עובדים – תהליכים רגישים מאוד שצריך לדעת איך להתנהל בהם ואני לרוב הגורם המקצועי שמנחה את המנהלים בעניין. הם, מצידם, לא מעט פעמים מכירים או רגילים לדרך אחרת וקשה להם לקבל שינויים וחידושים.

היבט מאתגר נוסף הינו התיווך שנדרש לעיתים בין העובדים וההנהלה. בארגון שבו קיים וועד, וסביבו רגישויות כאלו ואחרות, במסגרת תפקידי אני נדרשת להלך בין הטיפות ולפעמים זה יכול להתיש.

יחד עם זאת – כשאני מביטה קדימה, אני לא רואה את עצמי עושה משהו אחר ממה שאני עוסקת בו כיום. הגעתי לתחום הזה דרך לימודי התואר הראשון והתפתחתי בתפקיד דרך לימודי התואר השני והניסיון שצברתי. למעשה, הלימודים הם שניתבו אותי לבחירת המסלול המקצועי שלי, והיום אני מאוד מאוד מרוצה מהבחירות שעשיתי. מבחינתי להיות חלק מחיי העובדים בארגון, להוות אוזן קשבת לצרכיהם, לספק להם מענה רלוונטי כשנדרש – זה מה שאני ומה שאני רוצה להמשיך להיות גם בעתיד.

 

טיפים לאנשים בראשית הקריירה שלהם בתחום

אם הייתי פוגשת סטודנט/ית צעיר/ה המעוניין/ת להשתלב בתחום משאבי האנוש, הייתי ממליצה לו/לה להתחיל בכל תפקיד באשר הוא שקשור לנושא ולעולם התוכן, ולהתפתח ממנו הלאה. לכל תפקיד התחלתי יש את היתרונות שלו- קחי לדוגמא את הסיפור שלי. התחלתי בתפקיד זוטר בחברת השמה, תפקיד שאפשר לי להכיר את תהליכי הגיוס והאבחון מקרוב. למדתי מהו ראיון עומק, מהם תהליכי גיוס בחברות שונות והצלחתי ליצור קשרים עם בעלי תפקידים שונים מהתחום ולהתמקצע בתפקידי. משם, לאור הניסיון והכלים שצברתי, הדרך לחברה גדולה ולתפקידים מגוונים בתחום משאבי אנוש היתה יחסית סלולה. החשיבות הגדולה בעיני בתחום הזה היא לזכור את "האנוש" בניהול. לראות את העובדים שלך, להקשיב ולעזור ככל הניתן לאורך חיי העובד בארגון".